The Associated Press have published their predictions in each event. They have Canada at #1 in the Medal Table with 30 medals, 15 of them being Gold. USA is tied for #2 with 27 medals (10 Gold), Germany tied for #2 with 27 medals (8 Gold), Norway #4 with 23 medals (9 Gold), and Russia #5 with 21 medals (7 Gold).
http://ca.sports.yahoo.com/olympics/...v=st&type=lgns
Country Gold Silver Bronze Total
Canada 15 8 7 30
United States 10 11 6 27
Germany 8 12 7 27
Norway 9 5 9 23
Russia 7 6 8 21
Austria 5 5 7 17
Sweden 2 7 7 16
China 7 1 6 14
Switzerland 2 5 6 13
South Korea 5 3 3 11
Netherlands 3 3 4 10
France 3 2 4 9
Italy 1 4 2 7
Czech Republic 4 2 6
Finland 1 3 2 6
Poland 2 2 1 5
Slovenia 1 3 4
Japan 2 2 4
Great Britain 2 2
Australia 1 1 2
Croatia 1 1
Slovakia 1 1
Belarus 1 1
Latvia 1 1
Medal projections for the 2010 Vancouver Olympics:
ALPINE SKIING
Men
Downhill
ADVERTISEMENT
GOLD— Manuel Osborne-Paradis, Canada
SILVER— Michael Walchhofer, Austria
BRONZE— Didier Cuche, Switzerland
Super-G
GOLD— Aksel Lund Svindal, Norway
SILVER— Bode Miller, United States
BRONZE— Didier Defago, Switzerland
Slalom
GOLD— Ivica Kostelic, Croatia
SILVER— Reinfried Herbst, Austria
BRONZE— Giuliano Razzoli, Italy
Giant Slalom
GOLD— Benjamin Raich, Austria
SILVER— Max Blardone, Italy
BRONZE— Aksel Lund Svindal, Norway
Super-Combi
GOLD— Carlo Janka, Switzerland
SILVER— Aksel Lund Svindal, Norway
BRONZE— Julien Lizeroux, France
Women
Downhill
GOLD— Lindsey Vonn, United States
SILVER— Maria Riesch, Germany
BRONZE— Anja Paerson, Sweden
Super-G
GOLD— Lindsey Vonn, United States
SILVER— Anja Paerson, Sweden
BRONZE— Elisabeth Goergl, Austria
Slalom
GOLD— Marlies Schild, Austria
SILVER— Maria Riesch, Germany.
BRONZE— Sarka Zahrobska, Czech Republic.
Giant Slalom
GOLD— Kathrin Zettel, Germany
SILVER— Tina Maze, Slovenia
BRONZE— Tanja Poutiainen, Finland
Super-Combi
GOLD— Maria Riesch, Germany
SILVER— Elisabeth Goergl, Austria
BRONZE— Lindsey Vonn, United States
BIATHLON
Women
7.5K sprint
GOLD— Svetlana Sleptsova, Russia
SILVER— Helena Jonsson, Sweden
BRONZE— Olga Medvedtseva, Russia
10K pursuit
GOLD— Helena Jonsson, Sweden
SILVER— Magdalena Neuner, Germany
BRONZE— Anna Carin Olofsson-Zidek, Sweden
15K individual
GOLD— Helena Jonsson, Sweden
SILVER— Olga Medvedtseva, Russia
BRONZE— Anastasiya Kuzmina, Slovakia
12.5K mass start
GOLD— Kati Wilhelm, Germany
SILVER— Anna Carin Olofsson-Zidek, Sweden
BRONZE— Tora Berger, Norway
Relay
GOLD— Russia
SILVER— Sweden
BRONZE— Germany
Men
10K sprint
GOLD— Ole Einar Bjoerndalen, Norway
SILVER— Emil Hegle Svendsen, Norway
BRONZE— Simon Fourcade, France
12.5K pursuit
GOLD— Evgeny Ustyugov, Russia
SILVER— Tim Burke, United States
BRONZE— Simon Eder, Austria
20K individual
GOLD— Simon Fourcade, France
SILVER— Christoph Sumann, Austria
BRONZE— Ole Einar Bjoerndalen, Norway
15K mass start
GOLD— Ole Einar Bjoerndalen, Norway
SILVER— Tomasz Sikora, Poland
BRONZE— Nikolay Kruglov, Russia
Relay
GOLD— Norway
SILVER— Russia
BRONZE— France
BOBSLED
Two-man
GOLD— Andre Lange and Kevin Kuske, Germany
SILVER— Ivo Rueegg and Cedric Grand, Switzerland
BRONZE— Beat Hefti and Thomas Lamparter, Switzerland
Four-man
GOLD— Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler and Curt Tomasevicz, United States
SILVER— Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske and Martin Putze, Germany
BRONZE— Thomas Florschuetz, Ronny Listner, Richard Adjei and Andreas Barucha, Germany
Women
GOLD— Sandra Kiriasis and Berit Wiacker, Germany
SILVER— Shauna Rohbock and Michelle Rzepka, United States
BRONZE— Helen Upperton and Jennifer Ciochetti, Canada
CROSS COUNTRY
Women
10K freestyle
GOLD— Justyna Kowalczyk, Poland
SILVER— Marit Bjoergen, Norway
BRONZE— Charlotte Kalla, Sweden
Individual sprint, classical
GOLD— Petra Majdic, Slovenia
SILVER— Justyna Kowalczyk, Poland
BRONZE— Alena Prochazkova, Russia
15K pursuit
GOLD— Justyna Kowalczyk, Poland
SILVER— Evgenia Medvedeva, Russia
BRONZE— Kristin Stoermer Steira, Norway
Team sprint, freestyle
GOLD— Russia
SILVER— Slovenia
Bronze—Sweden
30K classical
GOLD— Virpi Kuitunen, Finland
SILVER— Petra Majdic, Slovenia
BRONZE— Aino-Kaisa Saarinen, Finland
Relay
GOLD— Norway
SILVER— Finland
BRONZE— Russia
Men
15K freestyle
GOLD— Lukas Bauer, Czech Republic
SILVER— Petter Northug, Norway
BRONZE— Vincent Vittoz, France
Individual sprint, classical
GOLD— Ola Vigen Hattestad, Norway
SILVER— Emil Joensson, Sweden
BRONZE— John Kristian Dahl, Norway
30K pursuit
GOLD— Petter Northug, Norway
SILVER— Dario Cologna, Switzerland
Bronze—Lukas Bauer, Czech Republic
Team sprint
GOLD— Norway
SILVER— Sweden
BRONZE— Russia
50K classical
GOLD— Maxim Vylegzhanin, Russia
SILVER— Tobias Angerer, Germany
BRONZE— Jens Arne Svartedal, Norway
Relay
GOLD— Norway
SILVER— Russia
BRONZE— Germany
CURLING
Men
GOLD— Canada
SILVER— Great Britain
BRONZE— Norway
Women
GOLD— Canada
SILVER— Sweden
BRONZE— Switzerland
FREESTYLE SKIING
Men
Aerials
GOLD— Jia Zongyang, China
SILVER— Anton Kushnir, Belarus
BRONZE— Qi Guangpu, China
Moguls
GOLD— Alexandre Bilodeau, Canada
SILVER— Dale Begg-Smith, Australia
BRONZE— Alexandr Smyshlyaev, Russia
SkiCross
GOLD— Tomas Kraus, Czech Republic
SILVER— Chris Del Bosco, Canada
BRONZE— Michael Schmid, Switzerland
Women
Aerials
GOLD— Li Nina, China
SILVER— Evelyne Leu, Switzerland
BRONZE— Guo Xinxin, China
Moguls
GOLD— Jennifer Heil, Canada
SILVER— Hannah Kearney, United States
BRONZE— Heather McPhie, United States
SkiCross
GOLD— Ashleigh McIvor, Canada
SILVER— Ophelie David, France
BRONZE— Anna Holmlund, Sweden
FIGURE SKATING
Pairs
GOLD— Shen Xue and Zhao Hongbo, China
SILVER— Aliona Savchenko and Robin Szolkowy, Germany
BRONZE— Pang Qing and Tong Jian, China
Men
GOLD— Evgeni Plushenko, Russia
SILVER— Evan Lysacek, United States
BRONZE— Patrick Chan, Canada
Ice Dance
GOLD— Meryl Davis and Charlie White, United States
SILVER— Oksana Domnina and Maxim Shabalin, Russia
BRONZE— Tessa Virtue and Scott Moir, Canada
Women
GOLD— Kim Yu-na, South Korea
SILVER— Mao Asada, Japan
BRONZE— Miki Ando, Japan
HOCKEY
Men
GOLD— Russia
SILVER— Canada
BRONZE— Sweden
Women
GOLD— Canada
SILVER— United States
BRONZE— Sweden
LUGE
Men
GOLD— Armin Zoeggeler, Italy
SILVER— David Moeller, Germany
BRONZE— Albert Demtschenko, Russia
Women
GOLD— Tatjana Huefner, Germany
SILVER— Natalie Geisenberger, Germany
BRONZE— Erin Hamlin, United States
Doubles
GOLD— Andre Florschuetz and Torsten Wustlich, Germany
SILVER— Christian Oberstolz and Patrick Gruber, Italy
BRONZE— Andreas Linger and Wolfgang Linger, Austria
NORDIC COMBINED
Individual normal hill
GOLD— Jason Lamy Chappuis, France
SILVER— Magnus Moan, Norway
BRONZE— Felix Gottwald, Austria
Individual large hill
GOLD— Billy Demong, United States
SILVER— Jason Lamy Chappuis, France
BRONZE— Eric Frenzel, Germany
Team event
GOLD— United States
SILVER— Germany
BRONZE— Norway
SHORT TRACK
Men
500
GOLD— Charles Hamelin, Canada
SILVER— Sung Si-Bak, South Korea
BRONZE— Francois-Louis Tremblay, Canada
1,000
GOLD— Lee Jung-Su, South Korea
SILVER— Apolo Anton Ohno, United States
BRONZE— Sung Si-Bak, South Korea
1,500
GOLD— Lee Jung-Su, South Korea
SILVER— Charles Hamelin, Canada
BRONZE— Lee Ho-Suk, South Korea
5,000 Relay
GOLD— South Korea
SILVER— Canada
BRONZE— United States
Women
500
GOLD— Wang Meng, China
SILVER— Kalyna Roberge, Canada
BRONZE— Zhao Nannan, China
1,000
GOLD— Wang Meng, China
SILVER— Katherine Reutter, United States
BRONZE— Zhou Yang, China
1,500
GOLD— Zhou Yang, China
SILVER— Lee Eun-Byul, South Korea
BRONZE— Sun LinLin, China
3,000 Relay
GOLD— China
SILVER— South Korea
BRONZE— Canada
SKELETON
Men
GOLD— Jon Montgomery, Canada
SILVER— Frank Rommel, Germany
BRONZE— Martins Dukurs, Latvia
Women
GOLD— Mellisa Hollingsworth, Canada
SILVER— Shelley Rudman, Great Britain
BRONZE— Marion Trott, Germany
SKI JUMPING
Normal Hill
Gold—Thomas Morgenstern, Austria
Silver—Wolfgang Loitzl, Austria
Bronze—Adam Malysz, Poland
Large Hill
Gold—Gregor Schlierenzauer, Austria
Silver—Janne Ahonen, Finland
Bronze—Wolfgang Loitzl, Austria
Team event
Gold—Austria
Silver—Finland
Bronze—Switzerland
SNOWBOARDING
Men
Halfpipe
GOLD— Shaun White, United States
SILVER— Iouri Podladtchikov, Switzerland
BRONZE— Kazuhiro Kokubo, Japan
Snowboardcross
GOLD— Pierre Vaultier, France
SILVER— Nate Holland, United States
BRONZE— Alberto Schiavon, Italy
Parallel Giant Slalom
GOLD— Jasey Jay Anderson, Canada
SILVER— Simon Schoch, Switzerland
BRONZE— Andreas Prommegger, Austria
Women
GOLD— Gretchen Bleiler, United States
SILVER— Kelly Clark, United States
BRONZE— Torah Bright, Australia
Snowboardcross
GOLD— Dominique Maltais, Canada
SILVER— Lindsey Jacobellis, United States
BRONZE— Maelle Ricker, Canada
Parallel Giant Slalom
GOLD— Fraenzi Maegert-Kohli, Switzerland
SILVER— Alena Zavarzina, Russia
BRONZE— Doris Guenther, Austria
SPEEDSKATING
Men
500
GOLD— Lee Kyou-Hyuk, South Korea
SILVER— Joji Kato, Japan
BRONZE— Tucker Fredricks, United States
1,000
GOLD— Shani Davis, United States
SILVER— Mark Tuitert, Netherlands
BRONZE— Lee Kyou-Hyuk, South Korea
1,500
GOLD— Shani Davis, United States
SILVER— Denny Morrison, Canada
BRONZE— Chad Hedrick, United States
5,000
GOLD— Sven Kramer, Netherlands
SILVER— Enrico Fabris, Italy
BRONZE— Ivan Skobrev, Russia
10,000
GOLD— Sven Kramer, Netherlands
SILVER— Bob de Jong, Netherlands
BRONZE— Havard Bokko, Norway
Team Pursuit
GOLD— Netherlands
SILVER— Italy
BRONZE— Canada
Women
500
GOLD— Jenny Wolf, Germany
SILVER— Wang Beixing, China
BRONZE— Annette Gerritsen, Netherlands
1,000
GOLD— Christine Nesbitt, Canada
SILVER— Annette Gerritsen, Netherlands
BRONZE— Monique Angermueller, Germany
1,500
GOLD— Christine Nesbitt, Canada
SILVER— Kristina Groves, Canada
BRONZE— Ireen Wust, Netherlands
3,000
GOLD— Martina Sablikova, Czech Republic
SILVER— Stephanie Beckert, Germany
BRONZE— Ireen Wust, Netherlands
5,000
GOLD— Martina Sablikova, Czech Republic
SILVER— Kristina Groves, Canada
BRONZE— Stephanie Beckert, Germany
Team Pursuit
GOLD— Canada
SILVER— Germany
BRONZE— Netherlands